“Kamu”sal Direniş

11 yılda ne çok ormana, kamusal alana göz dikti AKP hükümeti. Kamu yararını gözetmek gibi bir dertleri hiç olmadı. Sanki devletin kasasına giren her şey hükümete, AKP’ye aitmiş gibi davrandılar hep. Melih Gökçek’in ODTÜ ormanını talana ve ranta açacak olan “ODTÜ’den yol geçirme projesi” de bu psikolojinin en son örneği.

Aslında 1993’ten beri ısıtılıyor bu proje. 1995’te ODTÜ ormanı SİT alanı ilan edilince uzun bir süre beklemeye alınmıştı. Fakat Melih Gökçek’in hırsını yenebilene aşk olsun. Ankara trafiğini rahatlatacağını iddia ederek halkı bu projeye ikna etmeye çalışsa da, yıllar önce başladığı metro inşaatlarında hiçbir ilerleme olmaması meselenin ulaşım sorunuyla ilgili olmadığını gösteriyor aslında. Şehrin birçok yerinde halk toplu taşıma hakkından yoksun, ama Gökçek hala ODTÜ’den geçecek yolun derdinde. Bundan 45-50 gün önce uyandığımızda, 100. Yıl Mahallesi’nde yolun bir ayağının inşaatına başlanmıştı. ODTÜ öğrencisinin tepkisi de gecikmedi. Yıllar önce bu yolu yaptırmayacağımızı iddia etmiştik ne de olsa…

25 Ağustos günü yol güzergahının üzerine, ODTÜ’nün A4 kapısının hemen dışında oluşturduğumuz direniş alanına gelen 4 otobüs dolusu Çevik Kuvvet Polisi, kurulan çadırların kaldırılmasını istedi. Alanda bulunanların ortak kararıyla çadırlar kaldırıldı, ancak eylem konusundaki kararlılık sürdürüldü.

Bu yazıyı yazarken 4 gün olmuştu. İnsanların tavrına ve kararlılığına bakılacak olursa daha nice 4 günler gelecek. ODTÜ öğrencisi zaten halkının yanında olduğunu defalarca göstermişti, Haziran Direnişi süresinde pek çok yerde en önde ODTÜ’lüler vardı.

Melih Gökçek de bunu biliyor. Bildiği için ODTÜ öğrencisinden korkuyor. İnşaatı, yaz okulu bitişi ile okul açılışı arasına denk getirmesi de, okuldaki öğrenci sayısının en az olduğu zamanı seçmesi de bu yüzden. Fakat Gökçek, Haziran İsyanı’ndan bihaber olsa gerek. Ankara’nın tek ses çıkaran yerinin ODTÜ olduğunu sanarak hareket ediyor. Neyse ki kısas ürede hatırlatıldı kendisine durumun öyle olmadığı. Yolun devamından muzdarip olacak 100. Yıl sakinleri, ODTÜ öğrencileri ve Ankara’nın geri kalanı bu talana izin vermeyeceklerini gösterdi.

Şimdilik mücadelenin niceliği düşük görünebilir. Bu kimseyi yanıltmasın. İşin rengi o araçlar ilerlemeye başladığı gün değişecektir. 5.günün şafağında Gandalf gelmedi belki Gezi Parkı’na, ama akademik takvim yalan söylemiyorsa eğer, 18 Eylül günü tüm ODTÜ’lüler orada olacaktır.